Clay-logo Keramikmuseum
Danmark

Museum of ceramic art
denmark

En

Book en omvisning

Få en helt særlig oplevelse med en omvisning til dig og din gruppe. På en omvisning kan man høre om udstillingerne, kunsten og samlingerne på CLAY.

I forbindelse med gruppebesøg skræddersyr museet gerne et arrangement med omvisninger og forplejning i cafeen, som passer til netop jeres behov. Ønsker gruppen servering i caféen skal dette forudbestilles, så vi sikrer den bedste service.

Omvisning

Omvisninger varer ca. 1 time og skal bestilles minimum 14 dage før besøget.

Når du booker en omvisning, kan du vælge mellem to typer:

1. Omvisning i museets permanente udstillinger
En omvisning i Skatkammeret og Keramikkens Magi med en kort introduktion til museets aktuelle særudstillinger.
Denne type omvisning anbefales særligt til nye gæster – hvis man ikke tidligere har fået en omvisning på CLAY, eller hvis det er længe siden, man sidst har besøgt museet.

2. Omvisning i museets aktuelle særudstillinger
En omvisning med fokus på museets aktuelle særudstillinger.

Ved særlige tilfælde kan museet tilrettelægge en særlig omvisning efter ønske. I sådanne tilfælde kan der forekomme en merpris. Kontakt museet med din forespørgsel for at høre nærmere på info@claymuseum.dk

Antal deltagere pr. omvisning: max. 25 personer

Pris:            DKK 1000,- på hverdage
Pris:            DKK 1200,- i weekenden


Ekstra åbent

Det er muligt at booke besøg uden for museets almindelige åbningstid (mandag dog lukket)
Ekstra åbent, pr. påbegyndt time før kl. 10:    DKK 1000,-
Ekstra åbent, pr. påbegyndt time efter kl. 17: DKK 1200,-


Betalingsbetingelser

Det samlede arrangement afregnes senest på ankomstdagen med mindre, andet er aftalt. Ved eftersendelse af faktura tillægges et administrationsgebyr på DKK 75,-.


Aflysning

  • Aflysning skal ske senest 48 timer før den aftalte omvisning.
  • Aflysning meddeles enten telefonisk på tlf. 64 41 47 98 (hverdage kl. 9.00–15.00), eller via mail på info@claymuseum.dk (obs. mail tjekkes ikke i weekenden).
  • Ved aflysning mindre end 48 timer før den aftalte tid, opkræves der fuld pris for omvisningen.
  • Ved manglende aflysning fremsendes en faktura på omvisningens fulde pris.

 

Kontakt

Publikumsansvarlig
Stine Engelhardt Ibsen
Tlf.: 24 97 43 22
Mail: stine@claymuseum.dk

 

For skoleklasser

CLAY tilbyder spændende læringsforløb for indskoling, mellemtrin og udskoling. Forløbene kombinerer værksamtaler, kreativ tænkning og design, så eleverne får mulighed for at opleve kunst og keramik på nye måder – både på museet og tilbage på skolen. Læs mere om forløbende på siden CLAY læring