Keramikmuseum
Danmark

Museum of ceramic art
denmark

En
Medarbejdere
Museumsdirektør
Pia Wirnfeldt
Tlf.: 64 41 47 98
Mail: pia@claymuseum.dk
Samlingsinspektør
Allan Andersen
Tlf.: 64 41 47 99/ 30 30 10 62
Mail: allan@claymuseum.dk
Museumsinspektør
Christina Rauh Oxbøll
Tlf.: 30 30 10 55
Mail: Christina@claymuseum.dk
Udstillingskurator
Susanne Bruhn
Tlf.: 29 44 13 75
Mail: susannebruhn@live.com
Kunstfaglig medarbejder
Lasse Kaae
Tlf.: 20 99 57 05
Mail: lasse@claymuseum.dk
Teknisk Serviceleder
Tommy Linaa Jensen
Tlf.: 30 30 10 02
Mail: tommy@claymuseum.dk
Pedel:
Jeff Dyg
Rengøring:
Rodin Alvenaar
Økonomichef
Inger Bråsch Gram
Tlf.: 24 97 43 25
Telefonisk henvendelse tirsdag og torsdag 9-15
Mail: inger@claymuseum.dk
Gæste- & arrangementschef
Helle Tengstedt
Tlf.: 24 97 43 22
Telefonisk henvendelse tirsdag-fredag 13-17
Mail: helle@claymuseum.dk
– kontaktperson vedr. bordreservation
og arrangementer i cafeen
Kulturformidler/PR
Henny Husum
Tlf.: 30 30 10 19
Mail: henny@claymuseum.dk
Sekretær 
Kirsten Paaske Slot
Tlf.: 24 97 43 21
Mail: kirsten@claymuseum.dk
– kontaktperson vedr. butikken
Cafe:
Regina Lysdahl Schulz
Jane Funch
Reception:
Kate Sørensen
Sirirat Hostrup
Judith Larsen
Line Skovlod
Gurli Hjorth
En stor tak til de mere end 80 frivillige personer, som hjælper museet med forskellige opgaver